Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2018

Gülşah Gümüşay: “Neden Şampiyon Olmayalım?”

Gülşah Gümüşay: “Neden Şampiyon Olmayalım?”

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi forması ile başarı kovalayan Gülşah Gümüşay ile 2009 yılında ‘’En İyi Genç Oyuncu’’ ödülüne aday gösterilmesinden, bu sene takım olarak yakaladıkları havaya kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle Kadınlar Basketbol Süper Ligi ile başlamak istiyorum. Ligde 8 hafta geride kalırken 5 galibiyetiniz bulunuyor. Nasıl geçti iki aylık süreç sizin için?
Takım olarak çok iyi bir tempo yakaladık. Ligde 5 hafta üst üste galip gelmeyi başardık. Bazı maçlarımız çok zorlu geçti; öne geçtik, rakip takım bizi yakaladı… Ama ne olursa olsun vazgeçmemeyi öğrendik. Çok büyük adımlar attığımızı düşünüyorum. En iyi şekilde mücadele ederek normal sezonu tamamlamak istiyoruz.

Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra Canik Belediye ve Hatay Büyükşehir Belediyesi takımlarında forma giydin. Orada önemli istatistiklere imza attın. Bir anda aldığın sürelerin fazlası ile artması fiziksel ve mental açıdan zorlayıcı oldu mu?
Ben Galatasaray’a gelmeden önce Botaş altyapısında oynadım. Orada yine çok ciddi süreler alıyordum. Galatasaray ile de çok verimli bir süreç geçirdim ama istediğim süreleri alamadım. Genç oyuncular o dönemde çok süre bulamıyordu. Galatasaray’da o zaman Diana Taurasi, Epiphanny Prince, Tina Charles, Sylvia Fowles gibi çok önemli yabancı oyuncular yer alıyordu. Canik Belediye ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde de güzel sezonlar geçirdim.

FIBA tarafından 2009 yılında ‘’En İyi Genç Oyuncu’’ ödülüne aday gösterildin. Bunu ilk öğrendiğinde neler hissettin?

Gerçekten çok mutlu olmuştum. 2009’a kadar Milli Takımlarda çok önemli başarılar elde etmiştik. 2009 yılında Ümit Milli Takım’da çok güzel bir yaz geçirmiştim. Benim için onun ödülü gibi olmuştu.

Angel McCoughtry’nin takıma katılması sizi nasıl etkiledi? Saha görüşü çok üst düzey bir isimden bahsediyoruz…
Angel dışarıdan da görüldüğü gibi gerçekten çok eğlenceli bir insan. İlk geldiği günden bu yana kimseyi ayırt etmeden herkese çok değer veriyor. Çalışmayı ve insanları motive etmeyi seven bir insan. O yüzden benim işimi de takımın işini de çok kolaylaştırıyor. Angel ile oynamak güzel bir şey…

Screenshot_1

Takım olarak sezon başında koyduğunuz hedef neydi ve şu anda senin gözünde ne seviyedesiniz?
Sezon başında Türkiye Kupası’na gitme hedefi koymuştuk. O hedefimizi gerçekleştiremedik. Ligi üst sıralarda bitirerek play-offlara dâhil olmak istiyoruz. Angel McCoughtry’nin gelmesiyle birlikte takımın havası değiştiği için neden şampiyon olmayalım diye de düşünüyoruz. Bizim için oldukça önemli bir süreç var önümüzde.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde bu sezon takımların güçleri oldukça denk seviyede, herkes herkesi yenebilir. Lig oldukça zevkli geçiyor. Sen neler söylersin?

Senin de söylediğin gibi bütün takımlar inanılmaz iyi seviyede. Her maça çıkarken tüm oyuncuları tek tek analiz etmek zorundayız. Gerçi bundan önce de böyle yapılıyordu. Şimdi ayrıca ülkemize gelen bütün yabancılar da çok kaliteli. Bu sene Kadınlar Basketbol Süper Ligi çok üst düzeyde oynanıyor.

Röportaj: İbrahim Kalkan
Fotoğraf: Özge Şen

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz